Статті‎ > ‎

Нові горизонти фантастики: топ-5 видань української альтернативної історії за останні 5 роківАнастасія Дідух


НОВІ ГОРИЗОНТИ ФАНТАСТИКИ:

топ-5 видань української альтернативної історії за останні 5 років


Відкриваємо нові горизонти української фантастики!


Фантастика є багатогранною за формами та методами трансформування реальності. Однією із таких форм є жанр альтернативної історії, який в Україні є маловідомим не лише серед пересічних читачів, а й серед авторів-фантастів. І навіть не тому, що письменники не пишуть у цьому жанрі, а здебільшого тому, що про це навіть не здогадуються. Тож для початку пропоную розібратися, що воно таке і з чим смакує.

Здавалося б, усе просто: якщо в основі художнього твору закладено реальні історичні події, які згодом набувають альтернативного розвитку, або ж точкою «виходу» з реальності є сучасність, а вектор розвитку людства різко змінюється внаслідок впливу «надзвичайного» (магії, міфологічних створінь, надприродних явищ, інопланетного вторгнення), то у ваших руках альтернативна історія. Та не усе так просто, якщо говоримо про сучасну українську фантастику.

«Чистої» альтернативи у нас просто немає. Автори-фантасти використовують елементи різних жанрів, а деколи навіть альтернативна історія стає тим елементом, який доповнює «жанрологічне плетиво» твору.

З одного боку, такий концентрований коктейль різностильових елементів ускладнює визначення жанрової приналежності. З іншого, — найцікавішими та найяскравішими зразками альтернативної історії є саме ті твори, у яких вдало поєднано альтернативну історію та, скажімо, соціальну й містичну фантастику, фентезі, використано елементи детективної, психологічної, філософської прози тощо.

Українська альтернатива як жанр фантастики стала особисто для мене одним із найбільших відкриттів 2019 року, новим горизонтом фантастики, найкращими зразками якої хочу поділитися у цьому дайджесті.


АКВАРІУМ

Гостросюжетний роман Олексія Чупи є одним із зразків вдалого жанрового поєднання (псевдоальтернативна історія, антиутопія, соціальна фантастика, трилер) із «виходом» за межі історичної реальності.

Анотація від видавництва

«Акваріум» — то справжній шок навіть для найвибагливішого читача...

«Ці раби, яких я виховав, ніколи вже не зможуть стати людьми», — свідчить передсмертна записка власника акваріума Олеся Шенкалюка. Щоправда, це не такий акваріум, який ми звикли бачити на полицях у кімнатах чи на вітринах зоомагазинів. В акваріумі головного героя мешкають… дорослі люди, зменшені в десятки разів за допомогою медичного препарату. Вимушені виживати, ці напівлюди-напіврибки продовжують чинити за законами суспільства: їдять, сплять, розмножуються... Тим часом господар акваріума проводить на них досліди і встановлює свої закони у створеному владною рукою божевільного соціумі. Соціумі, що складається не з людей — з біомаси, не здатної мислити, самостійно приймати рішення й висловлювати свою думку. Де навіть вибір політичної партії залежить від господаря, а не викликаний власними роздумами псевдогромадянина. Фантастика? Звичайно. Та чи не зустрінемо ми на сторінках цієї книжки знайомі обличчя?

URL: https://vivat-book.com.ua/product/akvar-um


БЛАГОСЛОВИ ТЕБЕ БОЖЕ! ЧОРНИЙ ГЕНСЕК

Приголомшлива та моторошна реальність Олексія Жупанського, об яку важко не «зламати зуби», легко заблукати у лабіринтах образів, які приховує Чорний Генсек.

Анотація від видавництва

Радянський Союз не розвалився 1991 року, а продовжив своє існування. Коли 1993 року Горбачов остаточно розв’язав «афганське питання» і наніс ядерний удар по Кабулу, стало зрозуміло, що гра у демократію скінчилася і поняття «перебудова» та «гласність» мають зовсім інше значення, аніж вважалося.

Благословенні дев’яності добігають кінця, залізна завіса, здається, міцно захищає совковий устрій від гнилого подиху Заходу, і виглядає, що все зацементовано навічно і так триватиме завжди. Але щось не так усередині самого червоного колóса. Повільно і невідворотно грядуть зміни, давні пророцтва провіщають, що наближається час хаосу! О так, він наближається! Ночами за обрієм вже палахкотить червона заграва і на самотніх деревах посеред полів, на яких зібрали останній врожай, ворони каркають людськими голосами, пророкуючи неминуче…

«Благослови Тебе Боже! Чорний Генсек» — це химерна хроніка містичних пошуків, які для випадкового журналіста починаються у вугільній житниці на сході країни, продовжуються у його власному дитинстві, що виявляється зовсім не таким, яким він його завжди вважав, і закінчуються у столиці зловісним крещендо потойбічної гри, ставки в якій доволі заплутані і невизначені, але однозначно — найвищі.

Гру розпочато, а отже, віднині єдиним правилом проголошується відмова від будь-яких правил. І Сліпа доля із зашитими нитками повіками дістає по черзі героїв з чорного кулька BOSS, давнє пророцтво прискіпливо вивчає їхні особові справи і розставляє їх на липкій червоній дошці 90-х, а божевільний Фатум у гамівній сорочці смикає зубами рубильник і запускає іржаві шестерні історичного зламу.

URL: https://publisher.in.ua/tovar/blagoslovy-tebe-bozhe-chornyj-gensek/


СТІНА

Альтернативний світ Андрія Цаплієнка ближчий до реальності, аніж можна уявити. Перед вами перспективна історія розв’язки війни між Україною та Росією, — приголомшливо натуралістична та ймовірна.

Безкінечна війна... Деградація та жорстокі реалії виживання. Душевні недуги, які шматують душі слабких воїнів і нібито сильних та незламних отаманів... Мандрівні скоморохи — останні носії світла знань, санітари Дикого Поля, що лікують незагоєні рани, виривають із пазурів відчаю...
І стіна, яка назавжди розділила їх і нас.

Анотація від видавництва

У фантастичному романі Андрія Цаплієнка перед читачем постають два постапокаліптичні суспільства, одне з яких упевнено торує прогресивний шлях розвитку, а інше — просто деградує. Автор переконаний, що ментальність і тяглість традицій дуже мало змінюються впродовж століть. Герої роману — українці та росіяни, носії яскравих національних рис — перебувають у постійному напруженому антагонізмі. Війна між ними йде відразу на кількох рівнях — від збройних сутичок до зіткнень душ та внутрішніх переконань. А Дикі Поля, які залишаються після великих і малих протистоянь, — це як незагойні рани, ракові пухлини: вони продовжують кровоточити, демонструючи людству, що війна породжує тільки війну.

URL: https://starylev.com.ua/stina


ХАРКІВ 1938

Альтернативно-історичний роман-насмішка Олександра Ірванця, головними героями якого стали провідні українські діячі описаного періоду альтернативної історії України та світу.


Анотація від видавництва


    Альтернативна історія України, якою вона могла б бути, якби «УНР вистояла». Роман також відповідає таким жанрам: буфонада, бурлеск, шпигунський трилер. Водночас це тест для читача на знання класичної та сучасної світової літератури й історії України.
Центральна подія — літературний карнавал у Харкові. До столиці України з'їжджаються поети, письменники, політичні діячі, націоналісти, шпигуни і терористи...


URL: https://www.laurus.ua/product-page/%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%96%D0%B2-1938-%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80-%D1%96%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C


АРКАН ВОВКІВ 

Химерний, містичний, брутальний та страшенно правдоподібний дебютний роман київського письменника Павла Дерев’янка розповість історію альтернативної України

XIX ст., на теренах якої співіснують козаки, характерники, волхви, відьми, мавки, лісники, щезники... При цьому персонажі прописані настільки автентично, — у плані мови, побуту, їжі, одягу, наскільки це взагалі можливо.

На сьогодні видана лише перша частина запланованої трилогії «Litopys Siroho Ordenu».


Анотація від видавництва

Рік 1845. Держава Хмельницького вистояла. Майже двісті років тут правлять виборні гетьмани та двопалатний парламент, Червона та Чорна ради, співіснують католицька та православна церкви, правопис перейшов на latynku, у небі плавають цепеліни, а серед людей живуть відьми. На захисті Українського Гетьманату стоять Січове військо, Таємна Варта і химерні лицарі Сірого Ордену, які володіють потойбічними силами…

Підпиши проклятий сувій. Отримай клямри вовчого лицаря. Дізнайся, скільки крові та сліз приховано за блиском героїчних легенд.

URL: https://chimeraspublisher.com.ua/books/arkan-vovkiv.html

 

БОНУС

2020 рік в українській альтернативній історії відкриває роман Володимира Кузнєцова «Закоłот. Невимовні культи».

Анотація від видавництва

Далеке майбутнє. Нова Імперія — об’єднане людство Землі, Місяця та Марсу — веде жорстоку боротьбу за власне існування. Її супротивники – потойбічні істоти з інших шарів Мультиверсу, її провідник – звільнений бог Ґаґантоа, що з прадавніх часів перебував у полоні на Землі. Бунтівним богом людству даровані технології міжпланетного сполучення, квантового обчислення та розподіленого інтелекту. Проте його вороги — то цивілізації істот з іншого простору-часу та Потойбічні боги. А також ті з людей, хто вважає обраний шлях руйнівним.

Одвічна дилема Людини – який шлях є істинним? Peromnia saecula saeculorum, світ без кінця — чи Bellum omnium contra omnes, війна без кінця?

На материнському кораблі «Сінано» — найстарішому та найпотужнішому представнику Об’єднаного Флоту Імперії, спалахує заколот. Хто розпочав його, до чого він призведе, а головне — як пов’язаний із подіями тисячолітньої давнини, що вже стали наріжним каменем історії людства?

Окультні технології та Прадавні боги з іншого простору-часу. Війни в масштабі Сонячної системи та безосібні квантові інтелекти. Наскільки незмінною є людська сутність — і що здатне змінити її? Якою ціною можна здобути Свободу — і де поріг, за яким та свобода перетворюється на нову неволю? В кінцевому підсумку, що є свобода волі і чи існує вона взагалі?

Якщо Давні боги відгукуються на людські молитви – хто здатен почути їхню відповідь і не втратити розум, намагаючись її зрозуміти?

URL: https://publisher.in.ua/tovar/zakolot-nevymovni-kulty/


Уже традиційно для сучасної української прози роман є вибуховим коктейлем фантастичних жанрів, — горору, космоопери та альтернативної історії. Чи буде книга Володимира Кузнєцова найкращою українською альтернативною історією 2020 року? Побачимо.

А поки – приємного прочитання!