Статті‎ > ‎

"Карнівал Роу" міське ретро-фентезі, яке варто подивитися

Святослав Чирук


"Карнівал Роу" міське ретро-фентезі, яке варто подивитися


Чи ви вже встигли подивитись фентезійний серіал "Карнівал Роу"? Якщо ні, то раджу вам терміново виправити цей недогляд. Серіал дійсно вартий того, аби звернути на нього свою увагу. І не ведіться на критичні рецензії. "Аргумент", який найчастіше зустрічається звучить типу: "Ну це ж фентезі, а фентезі і серйозні теми - речі несумісні" (sic!).


Отже, про що серіал?
Уявіть собі міське фентезі в антуражі кінця ХІХ - початку ХХ ст., з феями, фавнами, кентаврами та іншими "нелюдьми". Королівство фей розгромлене у війні і, як наслідок, міграційний потік у Європу (ой! Перепрошую, у Бурге, звісно ж, у Бурге!) стрімко зріс. Як і очікувалось, це призводить до посилення антиміграційних настроїв, а також типовими для цієї доби (та й для нашої) проблемами - расової дискримінації та сегрегації.
А тепер приправте все це вдалим детективним сюжетом у дусі "Джека Різника", притрусіть містикою, заплутаними історіями кохання та додайте щіпку інтриги. Вуаля! Вітаємо вас у "Карнівал Роу"!

Сюжет розгортається навколо інспектора поліції, його минулого, а також розслідування таємничих убивст, яке він веде. Сюжет заплутаний і спостерігати за ним цікаво. Ледь не проковтнулося серіал за раз. Довелося змушувати себе розтягувати задоволення.

У серіалі всього 8 серій, але кожна тримає у напрузі, витримана у вишуканій вікторіанській атмосфері. Персонажі непогано продумані, а актори некепсько грають (хоча, звісно, тут можна сперечатися). У будь-якому разі фентезі виглядає реалістично, а це для мене багато важить. Фільм претендує не тільки на розвагу, але й напучування. Недарма на нього так ополчилися хейтери фантастики. Вся справа в тому, що фантастика починає претендувати на лави мейнстріму, і не всім це до вподоби.


В українському фендомі вже встигли звернути увагу на паралелі між "Карнівал Роу" та романом "Лазарус" української письменниці Світлани Тараторіної. Їх і справді єднає не тільки епоха, але й детективна складова та підійняті проблеми. Але тут слід одразу наголосити на тому, що ніхто одне одним не надихався. Тим паче, роман пані Світлани дуже самобутній і постав на українському ґрунті. Але, очевидно, щось таке висіло у повітрі. Слід було тільки зловити правильну хвилю. У будь-якому разі, таке співпадіння лише підсилює обидва твори. Можу з упевненістю сказати, що якщо вам сподобався "Лазарус", подивіться "Карнівал Роу". А якщо ви спершу побачили серіал, не пройдіть повз "Лазарус" - він також має вам зайти.

Звісно ж, не все у серіалі абсолютно бездоганне. Сюжет виглядає дещо "технічним", з достатньо очевидними для натренованого ока поворотами, які не були б такими, якби хронометраж був більшим, а персонажі краще розкриті (але тут ми ризикували б втрапити у іншу пастку - втратити динаміку, так що, з огляду на це, ймовірно, ціна не така вже і велика). Деякі умовияви детективної складової виглядають натягнуто. Декорації сильно схожі на ... декорації і, чесно кажучи, мене, бувало, пробирав сміх від того що робили герої (під час розмови з іншим персонажем одна героїня нагрібала у сумочку ракушки з прилавку, який стояв посеред вулиці без продавця і, набравши скільки-то, пішла нікому не заплативши. Що то було? Такі прилавки спеціально хтось наповнює, щоби потім хтось безкоштовно отоварювався? Який у тому сенс?). Але те все дрібниці, на які можна і не звернути уваги, слідкуючи за основною лінією сюжету.

Підсумовуючи, можна сказати, що це, без сумніву, один із найкращих фантастичних серіалів року. А, якщо навіть ви з цим не погодитеся, можу запевнити, що він точно вартий вашої уваги аби скласти власну думку.

Кінцівка явно вказує на продовження (ось тільки після того як усе розплуталося, є підозра, що це продовження буде слабшим за перший сезон). Хочеться сподіватися, що він буде, і буде витриманий на такому ж високому рівні, як і перша частина.


Переваги:

Реалістичність
Антураж
Цікавий сюжет
Вдале поєднання фентезі і детективу
Динамічність
Претензія на глибину

Недоліки:

Технічність
Штучність деяких декорацій
Недолугі сцени з акторами другого плану