Статті‎ > ‎

"Втрачені дні" інтерв'ю з Олександром Дмитровським


    НЕ ДАРМА ВТРАЧЕНІ ДНІ

        Інтерв'ю з Олександром Дмитровським

    
    Не дивлячись на складнощі, які охоплюють країну, українська фантастика продовжує жити і розвиватися. Приємною новиною, зокрема, став вихід дебютного роману львівського письменника Олександра Дмитровського. Так що фени можуть, не витрачаючи час, вже починати читати книгу. За зауваженням автора, роман стосується актуальної сьогодні проблеми завойовників, але на цей раз - космічних. Клубу любителів україномовної фантастики пощастило першими поспілкуватися з автором та детальніше дізнатися не тільки про цей роман, але і про творчі плани. 


КЛУФ:   Розкажи, будь ласка, де (видавництво, місто) вийшла книга?
 
О.Д.: Сам я львівянин, проте книга вийшла в київській типографії. Чому саме тамМабуть тут зіграли помірні ціни на друк самої книги. Наклад книги я вирішив зробити невеликим, оскільки прекрасно розумію, що черг за книгою письменника-початківця не буде :)І взагалі, необхідно тверезо мислити. В країні серйозні політичні та економічні проблеми. Суспільству дуже складно приділяти увагу на літературу в той момент, коли ворог біля воріт.

КЛУФ: Про що, власне, роман?

О.Д.: Роман про окупантів. Тільки вони прийшли не з сусідської країни, а з глибин космосу. Земля зіштовхнулася з повномасштабним вторгненням ворожої раси і саме в найважчі хвилини, серед людей зявилися лідери, які повели за собою інших для подальшої боротьби. Це такий собі а-ля День незалежності, тільки без Вілла Сміта - з простими людьми, яких можна зустріти на вулицях кожного дня. 

КЛУФ: Як та коли в тебе з’явилася ідея твору?

О.Д.: Ще у шкільному віці, десь так в 2000-му. Це був період, коли ми з друзями проводили час разом, прогулювали уроки,  лазили по бомбосховищах, та вбивали час на природі. Ще тоді я читав багато закордонної фантастики і задавав питання: “А чому з наших ніхто такого не напише?”

КЛУФ: Розкажи кілька слів про особливості своєї "творчої кухні". Чи довго працював над книгою? Чи були якісь складнощі в роботі (що видається тобі найскладнішим, коли ти пишеш більш-менш великий за обсягом твір)?

О.Д.: Над романом працював два роки. Одразу ж зрозумів хто є головним ворогом письменника – лінь. Хоча крім ліні, дуже багато часу забирають буденність, робота та домашні обовязки. Роман такого обсягу можна і ТРЕБА писати за місяць. Складнощі полягають у часових розривах. Коли пишеш твір з перервами, важко потім увійти в подальшу течію. Краще писати без перерв. Але це легше сказати, ніж зробити.  

КЛУФ: Чи важко було знайти видавця? Якщо так, то, чому (на твою думку)?

О.Д.: Видавця завжди складно знайти, особливо початківцю. 
Не слід забувати про те, що в Україні дуже складна економічна криза. Люди економлять на всьому, а видавництва не ризикують та не видають за свій кошт.

КЛУФ: Як ти гадаєш, чого не вистачає українській фантастиці?

О.Д.: Якщо бути щирим, то їй ВСЬОГО не вистачає. Практично відсутні жанри у стилі наукової фантастики, кіберпанку, постапокаліптики, хоррору та інших напрямків. Я не кажу, що цих жанрів взагалі нема. Я лише веду до того, що їх дуже мало в друкованому варіанті, і знайти  в книгарні практично неможливо. Дуже радий, що в Україні зявився свій Майкл Крайтон”. Маю на увазі Макса Кідрука, який пише книги в жанрі технотриллера. Це позитивне зрушення в житті сучасної української фантастики. Щодо видавництв, то вони чомусь обходять стороною такий напрям, як фантастика. Дуже б не хотілося, щоб українську фантастику загнали в глибокий та темний андеграунд.

КЛУФ: Чи можеш поділитися творчими планами на майбутнє?

О.Д.: Цього літа завершую свій другий роман, який буде мати зв’язок з “Втраченими днями і називатиметься Контроль. Планую створити цикл Втрачені дні, який міститиме три романи. Також планую написати повісті в стилі хоррор. Все ж таки, мене більше тягне до кривавих страшилок.

КЛУФ: Дякуємо за інтерв'ю та бажаємо нових досягнень на ниві української фантастики!